Informacje

Kościół i parafia p.w. św. Maksymiliana Kolbego w Strzebielinie Morskim są położone przy drodze krajowej Nr 6 pomiędzy Wejherowem a Lęborkiem, w województwie pomorskim.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1316 r. Wieś nazywana Strzeblenino i zaliczona jest do obwodu administracyjnego Kębłowa. Historyczne nazwy miejscowości to m. in. Trsebelin, Trzebelyn, Streblenino, Strebelin czy Strebelsdorf.

Powstanie parafii związane jest z powstaniem „Solidarności” w 1980 roku, które otworzyło możliwość budowy nowych kościołów. Pierwotnie, jeszcze w latach siedemdziesiątych, był zamiar budowy punktu katechetycznego dla wsi i osiedla Strzebielino oddalonych od parafii macierzystej w Luzinie o około 5 km. Kiedy jednak nadszedł Sierpień 1980. roku władze państwowe, pod naciskiem społeczeństwa, zgodziły się na budowę kościoła, zaplecza duszpasterskiego i powstanie parafii. Cała budowa trwała, co zasługuje na podkreślenie, od 02.10.1982 r. do 16.12.1984r. Długość świątyni jednonawowej wynosi 27,10 m., szerokość – 15 m., wysokość 15 m. Kamień węgielny, sprowadzony z Góry Oliwnej w Jerozolimie, został poświęcony 14. 05 1983 r. Konsekracji kościoła dokonał bp. Marian Przykucki z Pelplina.
Parafię zamieszkuje, w ogromnej większości, rdzenna ludność kaszubska i obecnie stanowi skonsolidowaną całość. Początkowo Strzebielino należało do Diecezji Chełmińskiej a od 1992 roku leży na obrzeżach Archidiecezji Gdańskiej, w Dekanacie Luzino.

Kapłani naszej parafii:

  • Ks. mgr Dariusz Kuchta - od 27 października 2014 r. proboszcz parafii.
  • Ks. mgr Grzegorz Szatkowski - od 01.07.2018 wikariusz parafii


Proboszczowie parafii:

  • Ks. mgr Jarosław Urbański - od 15 stycznia 2010 do 27 października 2014 proboszcz parafii. Obecnie proboszcz parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Gdyni
  • Ks.Kanonik mgr  Zbigniew Cichon – od 01 lutego 2001 r.do 15 stycznia 2010 r. proboszcz parafii. Obecnie proboszcz w parafii pw. św. Stanisława biskupa w Gdańsku, Dziekan dekanatu Gdańsk Wrzeszcz, kapituła kolegiacka gdańska - kanonik honorowy
  • Ks. Kanonik Ryszard Rajski - od 01.01.1983 do 31.01.2001 roku. pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła. Zmarł 27 maja 2001 roku w Tczewie. Pochowany na Cmentarzu parafialnym w Strzebielinie.

Wikariuszowie parafii:

  • Ks. mgr Piotr Nadolski - od 01.07.2016 r. do 30.06.2018 wikariusz parafii, obecnie wikariusz w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Karwinach.
  • Ks. Stanisław Fyda - od 16.09.2013 r. do 30.06.2016 wikariusz parafii, obecnie wikariusz w parafii pw. bł. Michała Kozala i bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Pruszczu Gdańskim.
  • Ks. Jacek Michalak - od 19.08.2012 r. do 15.09.2013 r. wikariusz parafii, obecnie wikariusz w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Gdańsk
  • Ks. Kanonik mgr Sławomir Drzeżdżon - do 14.08.2012 r. wikariusz parafii, obecnie Zastępca Dyrektora Wydziału Katechetycznego, kapelan w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie pomoc duszpasterska, par. Św. Brygidy, Gdańsk, kanonik honorowy kapituły archikatedralnej
  • Ks. Kanonik mgr Zbigniew Cichon - od 07.03.2000 r. do 31.01.2001 r. – pierwszy wikariusz parafii, późniejszy proboszcz


Kapłani pochodzący z parafii:
 

  • Ks. Rafał Hallmann, wyświęcony na kapłana 19 czerwca 1999 r. w Gdańsku, obecnie wikariusz pw. Wniebowzięcia NMP - GDAŃSK
  • Ks. Marek Labudda, wyświęcony na kapłana 23 maja 1999 r. w Pelplinie, obecnie proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mściszewicach
  • Ks. Jerzy Dampc, wyświęcony na kapłana 25 maja 1991r. w Pelplinie, obecnie proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Wielkim Komorsku
  • Ojciec Ivo (Mateusz Hoeft) - wyświęcony na kapłana 14 maja 2015 roku w Poznaniu - Zakon Braci Mniejszych


Siostry zakonne pochodzące z parafii:
 

  • s. Symeona Hebel - Zakonu Urszulanek Unii Rzymskiej
  • s. Bożena Lubocka - Zakonu Urszulanek Unii Rzymskiej
  • s. Bernarda Orzechowska - Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa
  • s. Małgorzata Orzechowska - Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa